Categories
Jaunumi

“Mājas kafejnīcu dienas” Jēkabpils novadā un Sēlijā 11. un 12.septembrī

“Gards pa kreisu, gards pa labu” Jēkabpils novadā un Sēlijā 11. un 12. septembrī!

Tik skaista sakritība, ka 11.un 12.septembrī, tieši tautas dzejnieka Raiņa dzimšanas dienā, abi Daugavas krasti gaidīs viesus ar klātiem galdiem, kur durvis ceļotājiem uz laiku ver “Mājas kafejnīcas”! Gan kreisais krasts, kur Rainis dzimis, gan labais, kur dzīvojis spēka gados. Meklējot atšķirīgo, atradīsiet kopīgo – cilvēkus, kas atver savas mājas un sirdis ceļotājam!

Hercoga pilsēta – Jēkabpils, kas vienmēr bijusi laikmetu, likteņu un daudznacionālu kultūru krustpunktā, ir sākums ceļojumam uz Daugavas labo krastu, kur kā viesmīlīgs namatēvs savas durvis ceļiniekam ver Krustpils novads. Kultūras gardēži te nobaudīs gan senas un smeķīgas receptes no vecmāmiņu un grāfu mielasta galda, gan – oriģinālus mājražojumus, dzirdēs iedvesmojošus dzīvesstāstus, bagātināsies praktiskām iemaņām un zināšanām tehniskās un radošās nodarbēs. Pie sava galda, izgaršot un reizē iepazīt novada daudzšķautņainību, aicina ļaudis,  kuru dzīvesziņa veidojusies pietātē pret tradīcijām, bet skats vērsts nākotnē, ļaudis – kuri radoši dzīvo un saimnieko laukos.

Salas ir visur Sēlijā, bet kur tad pati Sēlija? Ja skatās no Rīgas puses, tad tā ir zeme, kas no Jaunjelgavas vai, pa citu ceļu – no Mazzalves, līdz pat Kaplavai, starp Daugavas kreiso krastu un divu kaimiņu – Lietuvas un Baltkrievijas robežām. Senās sēļu cilts vēsturiskā zeme. Dzīve salās sēļus veidojusi par cilvēkiem, kuri prot paši par sevi pastāvēt, un mierā būt ar dzīves kārtību. Katrā salā savus likumus, ieradumus un svētkus paturēt. Viesmīlīgi atvērt durvis ceļiniekiem. Un klusējot aizdarīt melnus purvozola vārtus tiem, kuri dzīvošanu Salās vēlējušies ar varu vai slidenu viltību pārmainīt. Savu bagātību apsegt ar balto purva sūnu, lai ienācēju kārās acis to neatzīst par laupījuma vērtu…

Jēkabpils, Krustpils un Krustpils novads mijiedarbojas un rezonē cits caur citu. Daugava kā kūsājoša dzīsla ar plostnieku, strūdzinieku, caurbraucēju un ieceļotāju sirdspukstiem daudzu gadsimtu garumā te iepludinājusi un izlolojusi unikālu multikulturālu pilsētvidi, par ko liecina gan dažādie kultūrvēsturiskie objekti, gan reliģisko konfesiju daudzveidība. Savukārt novada robežās, ceļā no vienas “kafejnīcas” uz citu, var izbaudīt to neatkārtojamo dažādību, kas raksturīga tikai šejienes ļaudīm un vietām.

❗Dalība ar iepriekšēju pieteikšanos

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments