Categories
Jaunumi

Jēkabpils rezidence stāsta par mātēm – uzņēmējām: Laila Pole

Tuvojas Mātes diena, kuru šogad Latvijā un daudzviet pasaulē atzīmēs svētdienā, 9.maijā.

Jēkabpils rezidence šogad par godu Mātes dienai ir nolēmusi stāstīt par mātēm –  uzņēmējām Jēkabpilī un tās apkārtnē. Mātēm, kuras, par spīti jau tā lielajai pienākumu nastai, ir spējušas gan būt labas mammas un izaudzināt savus bērnus, gan papildus tam uzsākt savu uzņēmējdarbību.

Šodien un turpmākajās dienās izcelsim dažas uzņēmējas, kuru stāsti mūs iedvesmoja!

Laila Pole

SIA “Laila P”

  1. Pastāstiet, kā Jūs uzsākāt savu uzņēmējdarbību? Kā radās ideja?

    Biju jauna. Mājās divas mazas meitas – dvīnes. Naudas nebija. Pabeidzu Jēkabpils Agrobiznesa koledžu un strādāju par grāmatvedi algotu darbu, bet finansiāli bija grūti izdzīvot. Vienu dienu, kad nebija par ko nopirkt maizi un zāles bērniem, apsolīju, ka strādāšu daudz, darīšu visu iespējamo un neiespējamo un nekad tik smagi nedzīvošu. Tad sāku ņemt papildus darbu mājās, strādāju pa 15 stundām. Pa dienu algotā darbā, pa vakariem mājās, dažreiz strādāju naktī un uz darbu gāju negulējusi. Laika gaitā sāku strādāt ar vairākiem klientiem un sapratu, ka vairs no mājām strādāt nav iespējams. Arī uzņēmums, kurā strādāju algotu darbu, pasludināja maksātnespēju. Tādejādi īsā laika periodā biju spiesta veidot grāmatvedības biroju. Tāpēc, var teikt, ka savu uzņēmējdarbību uzsāku tikai tāpēc, ka nebija izvēles. Uzsāktais mājās bija jāturpina, tikai biroja telpās. Atnesu uz biroju savu personīgo datoru, printeri, galdu, krēslu un sākumā strādāju viena pati. Pēc tam paņēmu vienu palīgu un vēlāk vēl un vēl.
  2. Kā ir būt mātei – uzņēmējai?

    Būt mātei – uzņēmējai nav viegli. Uzņēmējs nestrādā no 8.00 – 17.00. Uzņēmējs strādā 24 stundas 7 dienas nedēļā. Uzņēmējs nevar 17.00 aiziet no darba un vairs par to nedomāt un tādejādi nevar pilnībā pievērsties bērniem. Dažreiz, atceroties agrākos laikus, es jokoju, ka mani bērni izauga savvaļā. Meitas bija patstāvīgas. Kad viņām bija 6 gadiņi, pašas gāja uz mūzikas skolu, kamēr citi bērni bērnudārzā gulēja. Viņas pašas zināja kad, kur un cikos ir skola, dejas, dziedāšana, mūzikas skola un citas nodarbes. Ļoti palīdzēja vīrs. Bez viņa būtu pavisam grūti. Domāju, ka bez vīra es nevarētu paveikt to, ko esmu paveikusi.
    Kad piedzima trešā meita, pēc nedēļas slimnīcā es biju darbā. Ar visu bērnu strādāju, pa starplaikiem barojot viņu blakus kabinetā. Kad viņa paaugās, ņēmām aukli. Tā arī sanāk, ka man ir 3 meitas, bet es nekad neesmu sēdējusi ar bērniem mājās. Bet, tā kā man piemīt liela enerģija un gribasspēks, neskatoties uz milzīgo darba apjomu, tāpat paspējām ar vīru meitas izvadāt uz treniņiem, mēģinājumiem, deju sacensībām, dziedāšanas konkursiem, dvīņu saietiem, peldēšanas sacensībām u.t.t. Protams, ja darba laikā jādara kaut kas cits, tad darbs ir jāpaveic vakaros vai brīvdienās. Neskatoties uz to, ka daudz strādāju, kopā ar vīru izaudzinājām labas meitas. Patiesībā – ļoti lepojos ar savu ģimeni.
  3. Vai Jūs iesaistiet savus bērnus uzņēmējdarbībā? Vai bērni paši vēlas
    iesaistīties, vai nē?


    Bija laiks, kad vecākās meitas palīdzēja man birojā, bet, tā kā, lai strādātu par grāmatvedi, ir jāzina vismaz elementāra teorija, man grūti ir iesaistīt bērnus. Viss darbs notiek grāmatvedības programmā ar specifiskiem grāmatojumiem, jāzina daudz nodokļu un grāmatvedības likumdošanas normas. Kad pienāca laiks studēt, tad viena no meitām izvēlējās ar grāmatvedību pilnīgi nesaistītu profesiju, viņa kļuva par
    fizioterapeitu. Otra vecākā meita gan aizgāja manās pēdās, kļuva par ekonomisti, strādāja par grāmatvedi, līdz piedzima dēliņš. Trešā meita pagaidām mācās 8.klasē un viņu pat domās nesaista grāmatveža profesija. Visas trīs meitas, redzot, cik grūti ir būt uzņēmējai, cik grūti ir vadīt savu uzņēmumu un cik liela ir atbildība, paziņoja man, ka nevēlas iet manās pēdās, vismaz pagaidām. Bet meitas, redzot, cik es daudz strādāju, iemācījās būt patstāvīgas, organizētas. No mazotnes viņas nodarbojas ar daudz ko un viņām nav jāiet laika menedžmenta kursos, jo viņas jau prot organizēt savu laiku.

  4. Atskatoties uz šajos gados paveikto, ja Jums būtu iespēja vēlreiz uzsākt uzņēmējdarbību, vai Jūs to darītu?

    Tas ir ļoti grūts jautājums. Dažreiz es domāju, ka, ja atgrieztu laiku atpakaļ, neveidotu savu grāmatvedības biroju, bet labāk strādātu algotu darbu. Bet tad, zinot savu līdera raksturu un mērķtiecību, saprotu, ka nekur es neliktos, būtu vien jāveido savs uzņēmums. Arī domājot plusus un mīnusus, vienu no lielākiem plusies, gribu atzīmēt elastīgu darba režīmu. Protams, tas nenozīmē, ka varu no rītiem gulēt ilgi un varu
    dienām nestrādāt. Tas nozīmē, ka, ja ir vajadzīgs laiks savām personīgām vajadzībām, tad nav nevienam jāprasa atļauja. Ticiet man, tas ir vērtīgs ieguvums!
  5. Kāds būtu Jūsu novēlējums tām mammām, kuras vēlas uzsākt uzņēmējdarbību, vai vēl domā – darīt to vai nē?

    Katrai sievietei ir ļoti rūpīgi jāizvērtē, vai viņa ir gatava atteikties no bērna kopšanas atvaļinājuma, no laika pavadīšanas ar bērniem sestdienās un svētdienās. Katrai sievietei ir jāapzinās, ka būs negulētās naktis ne tikai tāpēc, ka bērni neguļ, bet tāpēc, ka visu nakti smadzenes domā, vērtē, analizē darba jautājumus. Jāpadomā, vai
    viņai ir blakus cilvēks, kas palīdzēs grūtā brīdī. Man tāds cilvēks vienmēr ir bijis vīrs. Vienai bez atbalsta būs grūti, atbalsts var būt gan vīrs, gan mamma, gan māsa vai brālis u.t.t. Ja sievietei ir laba ideja, ir enerģija, mērķtiecība, piemīt harizma un līdera īpašība, kāpēc gan neuzsākt savu uzņēmējdarbību? Bet sākumā es ieteiktu veidot
    biznesa plānu, arī salikt visus plusus un mīnusus.
    Būt par uzņēmēju, tas ir liels izaicinājums un arī liela atbildība. Uzņēmējdarbība, tā ir piepildīta un krāšņa dzīve. Šajā dzīvē ir baltās strīpas un melnās strīpas. Ir prieki un arī asaras. Ir brīvākas dienas un ir pārslogotas dienas. Ir gandarījums par paveikto un ir vilšanās. Ir dienas, kad nolaižas rokas, bet ir arī dienas, kad var kalnus apgāzt. Mēs, sievietes, esam spēcīgas personības, stipras, nelokāmas. Mums piemīt laba intuīcija, un mēs spējam vienlaicīgi darīt vairākus darbus. Domāju, ka visus dabas dotos talantus mēs varam pielietot veidojot savu uzņēmumu un izauklējot to kā vēl vienu bērnu.

*Foto no Lailas Poles privātā arhīva

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments